Wraz z nadejściem sezonu jesienno – zimowego, znów stanęłam przed zawartością swojej szafy, by po raz kolejny! przeprowadzić rzetelną  selekcję. Przyznam się Wam szczerze, że i tym razem niestety w mojej garderobie znalazłam wiele nieudanych zakupów, które odłożyłam na bok z komentrzem „nigdy w tym nie wyjdę”.

I choć podczas moich modowych porządków, wraz z rosnącą stertą niechcianych ubrań i dodatków, pojawiało się u mnie uczucie pustki i strachu, że jedynie wielkie zakupy są w stanie uratować moją garderobę i zapełnić szafę na nowo. Nic bardziej mylnego! To co zobaczyłam po zakończonym czyszczeniu moich modowych magazynów, przyniosło wiele radości i satysfakcji z podjętych wyborów.

Dzięki wykonanym porządkom, z łatwością mogłam ocenić, czego brakuje w mojej nowej, idealnie skompletowanej szafie. Jednym z takich elementów, jest z całą pewnością czarny, klasyczny płaszcz. Zależy mi na takim kroju, który będzie dobrze wyglądał ze spodniami, jak i z sukienką, z kozakmi na obcasie, jak i z płaskimi botkami. Postanowiłam więc, że postawię na ponadczasowy model wiązany w talii. Jestem pewna, że jego uniwersalny fason będzie niezwykle praktyczny przy tworzeniu jesienno – zimowych stylizacji.

Płaszcz to dość kosztowny element garderoby, odbowiednio dobrany i uszyty z wysokiej jakości tkanin, posłuży tam kilka sezonów. Dlatego przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Pamiętajmy, że okrycie powinno być ciepłe, przepuszczające powietrze i być odporne na gniecenie.

Kolejnym istotnym kryterium podczas zakupów jest długość płaszcza. Dobieramy ją odpowiednio do naszego wzrostu. Długość maxi, idealna jest dla wysokich kobiet, midi dla kobiet wysokich i średniego wzrostu, natomiast długość do kolan najbardziej odpowiednia jest dla kobiet niskich (czyli dla mnie), ponieważ nie przytłacza sylwetki i nie skraca jej optycznie.

Dodatkowo warto zwrócic uwagę na takie elemnty jak: dekolt płaszcza, jego kieszenie, guziki, pasek czy pagony.

Doskonale wiemy, że każdy sezon przynosi nowe trendy (niektóre powracają z biegiem lat). Jestem jednak zdania, że warto zainwestować w ponadczasowy klasyk, którego nie będziemy musiały zmieniać co sezon.  I choć oferta płaszczy na rynku jest ogromna, wcale nie jest mi łatwo wybrać taki, który odpowiada wszystkim moim kryteriom. W poszukiwaniu idealnego czarnego płaszcza przeglądam strony internetowe, by porównać ofertę różnych marek, ich cenę oraz skład. Taki internetowy research jest niezwykle pomocny przed zakupami w sklepach stacjonarnych. Dzięki znajomości oferty konkretnych firm, przymierzam jedynie wybrane wcześniej modele i nie tracę czasu na dalsze poszukiwania.

Poniżej przedstawiam Wam płaszcze z oferty sklepu internetowego Peek & Cloppenburg, które zainteresowały mnie w szczególności.

Weekend Max Mara

 

Boss

Joseph Janard

 

Michael Kors

 

Uniqlo