Uwielbiam buty, szczególnie wysokie szpilki. Wszystkie jednak wiemy, że dość rzadko ich piękno idzie w parze z wygodą i komfortem noszenia. Wystawa „Shoes: Pleasure and Pain”, którą zobaczyć można w The Victoria and Albert Museum w Londynie to kolekcja ponad 200 par butów pochodzących z całego świata i różnych epok historycznych. Nie mogłam jej nie zobaczyć!

shoes_pleasue_and_pain

Od wieków buty symbolizowały status społeczny, władzę i gust noszących je osób. Na wystawie podziwiać możemy wiele par, od tych noszonych w starożytnym Egipcie, Japonii, Chinach czy Indiach, aż po czasy wspólczesne. Buty królewskie, muszkieterki, kowbojki, wysokie japonki noszone przez gejsze, tureckie kapcie czy buty do burleski, w doskonały sposób współgrają ze szpilkami od Christiana Louboutina, Prady, Jimm’ego Choo czy Alexandra McQueen’a.

wystawa_buty_7

wystawa_buty

wystawa_buty_1

wystawa_buty_2

wystawa_buty_3

wystawa_buty_5jpg

wystawa_buty_6

Wśród wielu kolekcjonerskich par znajdziemy także szklane obuwie pochodzące z „Kopciuszka” oraz wysokie niebieskie platformy, w których Naomi Campbell przewróciła się podczas pokazu u Vivienne Westwood w 1993.

Ten imponujący zbiór obuwia, został pogrupowany tematycznie, a przy każdej parze znajdziemy szczegółowy opis przybliżający nam jej historię, czasem właściciela oraz surowce, z jakich zostało wykonane obuwie. Bogata kolekcja wzbogacona została wywiadami z projektantami obuwia oraz filmami z procesem ich powstawania wyświetlanymi na dużym telebimie.

wystawa_buty_4

Patrząc na niektóre eksponaty, aż trudno uwierzyć, że pełniły one kiedyś funkcję użytkową. Już na pierwszy rzut oka niezwykle niewygodne, wzbudzają podziw (a może współczucie) dla noszących je osób. Bardzo interesująca wystawa, która przedstawia ewolucję obuwia i zmieniające się przez wieki trendy.

Sponsorem wystawy jest brytyjska marka obuwnicza Clarks, przy wsparciu Agent Provacateur.

zdjęcia pochodzą ze strony V&A Museum.