Ciekawa jestem jak często sprawdzacie daty ważności na kosmetykach z Waszych półek i kosmetyczek… Ja przyznaję, że zdarzyło mi się wyrzucić praktycznie całe opakowanie produktu, kiedy zorientowałam się, że niestety jest już po terminie. Jednak od dłuższego czasu daty sprawdzam regularnie (co 6 miesięcy).
Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Dlaczego nie powinnyśmy stosować przeterminowanych kosmetyków nawet wtedy, kiedy „na oko” wyglada, że wszystko z nimi jest ok? Ponieważ czynniki zewnętrzne (słońce, zmiany temperatur, powietrze i wilgoć) mają znaczący wpływ na konsystencję i skuteczność kosmetyków.
Przeterminowane produkty mogą wyrządzić wiele szkody dla naszego zdrowia i kondycji skóry. Infekcje, reakcje alergiczne czy stany zapalne to te najbardziej popularne przypadłości. Często przy wysypce, łuszczeniu czy stanach ropnych konsultacja dermakologiczna i kuracja antybiotykowa jest nieunikniona. W przypadku kosmetyków, które stosujemy w obrębie oczu (tusze, cienie, eyelinery), może pojawić się zapalanie spojówek czy bakteryjne infekcje.
Data przydatności do użycia określana jest za pośrednictwem konkretnej daty lub symbolu otwartego słoiczka PAO z cyframi (oznacza to ile miesięcy po otwaciu kosmetyk może być stosowany). Najczęściej w przypadku produktów pielęgnacyjnych jest to 6 lub 12 miesięcy.
Jednak o skuteczności kosmetyków decyduje nie tylko data jego ważności. Ogromnie istotne jest odpowiednie ich użytkowanie (przede wszystkim mycie rąk przed ich aplikacją, mycie pędzli) oraz ich przechowywanie (zawsze dokładnie zamkniętych, z dala od słońca, grzejników i dużej wilgoci). Osobiście bardzo ostrożnie podchodzę do testerów w drogeriach, na których czają się skupiska bakterii i drobnoustrojów.
Regularne sprawdzanie dat ważności na kosmetykach jest moim nawykiem. Robię to także na produktach mojej mamy, za każdym razem kiedy jestem w Polsce (niestety ma Ona nawyk „chomikowania”). Was także zachęcam do takiej kontroli, nie tylko w trosce o zdrowie, ale i o stan Waszego portfela 😉
Ile razy zdarzyło się Wam wyrzucić praktycznie nie używane przeterminowane kosmetyki?