Fascynator (ang. fascinator) to oryginalne i ozdobne nakrycie głowy w postaci toczków, małych kapelusików czy stroików do włosów mocowanych za pomocą grzebyka lub opaski. W Wielkiej Brytanii są nieodzownym dodatkiem do stylizacji podczas różnego rodzaju uroczystości.

Fascynator najczęściej wykonany jest z koronek, piór, tkanin i zdobiony perłami, koralikami, kryształkami, imitacją kwiatów, sztucznymi kamieni, gipiurą czy woalką. Wybór takiego dodatku musi być bardzo przemyślany, dobrany do koloru i fasonu kreacji, fryzury, no i oczywiście uroczystości, na której chcemy go zaprezentować.

Fascynator to także doskonała alternatywa dla welonu. Szczególnie polecany jest nowoczesnym pannom młodym, które postawiły na prosty i skromny model sukni ślubnej. Decydując się jednak na taki zamiennik należy pamiętać, że nie lubi on konkurencji, a wyrafinowanie i elegancja lubią minimalizm.

Osobiście bardzo podoba się ten trend i cieszę się, że zadomowił się także na rynku polskim. I choć nie jest jeszcze tak popularny, jak w Anglii czy Hiszpanii, z całą pewnością coraz częściej będzie spotykany podczas różnego rodzaju uroczystości i imprez.

Z ogromnym zainteresowaniem oglądam coroczne wyścigi konne w Royal Ascot, podczas których kapelusze i fascynatory są obowiązującym dress codem. I choć prawda jest taka, że większości z tych ozdób sama bym nie założyła, to jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności ich twórców i poświęcenia właścicielek. Patrząc na niektóre modele zastanawiam się, jak możliwe jest utrzymanie takich ciężkich konstrukcji na głowie przez kilka godzin….

fascynator_1

fascynator_2

fascynator_3

fascynator_4

fascynator_5

fascynator_7

fascynator_8

fascynator_9

fascynator_10

fascynator_11

fascynator_13

fascynator_15

fascynator_16

  Wszystkie propozycje znalazłam na stronie Pinterest