Betakaroten (prowitamina A) to barwnik z grupy karotenoidów, który ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i urodę. I choć dla większości z nas pierwszym skojarzeniem z betakarotenem jest marchewka, jego źródeł jest znacznie więcej!

 

 

 

Dobroczynne właściwości betakarotenu:

  • chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV
  • utrwala opaleniznę
  • pobudza naturalną produkcję pigmentu, dzięki czemu nasza skóra zyskuje złoto – brązowy odcień
  • jako antyoksydant chroni naszą skórę przed jej starzeniem się
  • zmniejsza ryzyko nowotworów, szczególnie raka skóry
  • korzystnie wpływa na nasz wzrok oraz system immunologiczny
  • poprawia kondycję skóry, włosów i kości

Bogatym źródłem betakarotenu są owoce i warzywa o pomarańczowej, żółtej, czerwonej i ciemnozielonej barwie. Dlatego w naszej diecie nie powinno zabraknąć: marchwi, dyni, mandarynek, moreli, papryki, szpinaku, sałaty, pomidorów, mango, brokułów czy szparagów. Barwnik najlepiej przyswaja się w towarzystwie tłuszczów np. oliwy z oliwek, dlatego warto ją dodawać do przygotowywania sosów sałatkowych.

Nie wyobrażam sobie, żeby w naszym domowym jadłospisie mogłoby zabraknąć owoców, warzyw i świeżych soków (szczególnie tych z dodatkiem marchewki). Jednak co roku w okresie wiosennym sięgam po betakarotenowy suplement diety. Przyjmowany codziennie poprawia kolorot mojej skóry oraz zapobiega poparzeniom słonecznym w okresie wakacyjnym.

Stosując betakaroten w tabletkach nie musimy martwić się o ryzyko jego przedawkowania. Nasz organizm przetwarza go na niezbędną dla nas ilość witaminy A, reszta magazynowana w skórze zapewnia złoty jej odcień i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.  W przypadku zbyt pomrańczowego koloru skóry, wystarczy odstawić suplement, by wszystko wróciło do normy.

betakaroten_suplement

betakaroten_tabletki