O tym jak istotny jest wybór odpowiedniej bielizny wiemy wszystkie. Oprócz tego, że powinna być ona funkcjonalna i wygodna, istotny jest także jej aspekt wizualny. Ta najbardziej popularna, bielizna koronkowa jest ultra kobieca i pięknie podkreśla nasze atuty.

Obecnie w Victoria and Albert Museum w Londynie można prześledzić historię bielizny począwszy od XVIII wieku aż do czasów współczesnych. Wystawa „Undressed: A Brief History of Underwear” to ponad 200 eksponatów bielizny damskiej i męskiej, które ukazują w bardzo widoczny sposób zmiany na przestrzeni lat. Od wielkich bawełnianych halek i pantalonów, aż po minimalistyczne koronkowe biustonosze i kryształowe gorsety noszone przez Ditę Von Tesse.

undressed_wystawa

undressed_wystawa3

undressed_wystawa6

undressed_wystawa7

undressed_wystawa8

undressed_wystawa11

Dla mnie najbardziej interesujące były modele gorsetów, jeden z nich zmniejszał talię nawet do 47 cm! Na wystawie dość szeroko został poruszony temat ich wpływu na kobiece zdrowie. Refluks, problemy z oddychaniem i trawieniem czy przewlekłe bóle pleców to tylko niektóre z negatywnych skutków ich noszenia. Przyznam szczerze, że mój podziw i współczucie dla kobiet żyjących w tamtych czasach jest ogromny. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo męczące i niewygodne bylo dla nich codzienne funkcjonowanie w takich gorsetach czy stelażach pod sukniami. Poniżej możecie przyjrzeć się jednej z ilustracji, która przykuła moją uwagę na dłuższą chwilę.

undressed_wystawa12

Drewniane czy metalowe stelaże, które nadawały odpowiedni kształt sukniom od XVIII wieku to kolejny ciekawy aspekt wśród eksponatów. Takie niewyobrażalnie niewygodne konkstrukcje mocowane były w talii na wysokości bioder, a średnica niektórych z nich sięgała czasami nawet do trzech metrów!

Sponsorami wystawy są marki Agent Provocateur i Revlon, które doskonale znają się na atrybutach kobiecości. Cudowne, koronkowe projekty damskiej bielizny oraz czerona szminka i lakier do paznokci doskonale wpasowały się w tematykę wystawy.

Aktualnie trendy w bieliźnie stawiają przede wszystkim na wygodę oraz różnorodność wzorów i fasonów. Bielizna to już nie tylko funkconalność, to także piękny dodatek, który jest doskonałym uzupełnieniem naszego stroju i podkreślaniem urody kobiecego ciała.

Wystawa „Undressed: A Brief History of Underwear” będzie otwarta w V&A do 12 marca 2017, serdecznie Wam ją polecam .

undressed_wystawa1

zdjęcia pochodzą ze stron: V&A Museum, Vogue UK, Daily Mail UK