Przy zakupie kosmetyków kierujemy się reklamą, opiniami, składem i potrzebami naszej skóry. Dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na symbole, które umieszczane są na produktach, a o których może nie wszystko wiemy 🙂 Zwracając uwagę na na znaki na opakowaniach, jesteśmy bardziej świadomi tego, co kupujemy.

 

 

Oto najważniejsze symbole na kosmetykach:

symbol otwarty sloik

 

symbol otwartego słoika informuje, jak długo możemy używać kosmetyku. Wraz z tym symbolem zwykle podany jest okres trwałości produktu po otwarciu (podany w miesiącach). Oznacza to okres bezpiecznego stosowania od pierwszego użycia.

 

 

BWC

 

nie testowany na zwierzętach. Symbol ten oznacza, że kosmetyk w fazie badań nie był testowany na zwierzętach. Często znak ten jest zastąpiony napisem Not tested on Animals lub BWC (Beauty without cruelty). Bardzo ważny symbol!

 

 

IHTK

 

króliczek z chroniącą go dłonią to znak organizacji IHTK (Międzynarodowego Związku Producentów Przeciwko Stosowaniu Testów na Zwierzętach w Kosmetyce)

 

 

symbol ulotka

 

ręka na książce oznacza, że do opakowania kosmetyku została dołączona ulotka informacyjna

 

 

 

recycling

 

zielony punkt informuje nas, że producent produktu wspiera finansowo budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu odpadów

 

 

 

czystosc

 

symbol ten oznacza, że opakowanie powinno trafić do kosza na odpady

 

 

 

recycling

 

 

oznacza, że opakowanie nadaje się do recyklingu

 

 

unia

 

symbol zgody produktu z normami Unii Europejskiej (kryteriami są tu zdrowie i bezpieczeństwo konsumenta, produkcja zgodna z przepisami UE)

 

 

symbol ozon

 

oznacza, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową

 

 

 

eko

 

„eko-znak” to symbol produktów niepowodujących negatywnych skutków dla środowiska i spełniających odpowiednie normy dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych w trakcie produkcji

 

 

ekko

 

znak ekologiczny ustalony przez Komisję Europejską w 1992 roku, przyznawany produktom spełniającym wyższe normy środowiskowe

 

 

bdih

 

znak ekologiczny BDIH oznacza, że prz produkcji kosmetyków zostały wykorzystane składniki naturalne jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych

 

 

animal

 

symbol ten oznacza, że do produkcji kosmetyku nie użyto żadnych składników pochodzenia zwierzęcego

 

 

 

aniol

Błękitny Anioł to najstarszy znak ekologiczny, wymyślony przez niemieckie Ministerstwo Środowiska. O jego przyznaniu decyduje spełnienie takich kryteriów jak: oszczędność w zużyciu energii, wpływ zużytych materiałów na środowisko, możliwości przetworzenia produktów

 

 

 

symbol e

 

symbol „e” oznacza, że producent na etapie produkcyjnym skorzystał z systemu kontroli wagi lub objętości (g) lub (ml)

 

 

 

latwopalny

 

to symbol produktu łatwopalnego. Należy chronić opakowanie przed słońcem, temperaturą powyżej 50 stopni C,nie przekłuwać i nie spalać opakowania po użyciu.

 

 

Symbole na kosmetykach dostarczają nam wiele cennych informacji, dzięki nim jesteśmy pewni, że wybrany produkt jest bezpieczny dla nas i środowiska. Ja zwracam na nie uwagę, a Wy?