Dziś przychodzę do Was z bardzo kobiecym tematem, jakim jest kubeczek menstruacyjny. Na całym świecie uznawany jest za symbol nowoczesnych i świadomie dbających o siebie kobiet. Mam nadzieję, że dacie sie namówić…

Czym jest kubeczek menstruacyjny? To bardzo elastyczny pojemniczek wielokrotnego użytku, wykonany z silikonu medycznego przeznaczony do zbierania i utrzymywania krwi miesiączkowej wewnątrz pochwy.

Na rynku możemy znaleźć kubeczki menstruacyjne w różnych kształtach, rozmiarach, z innymi koncówkami i o różnym poziomie miękkości. Wybór odpowiedniego kubeczka, z całą pewnością nie jest łatwy, ale ogromnie istotny. Biorąc pod uwagę, że ma on nam służyć przez lata (!) i zapewniać komfort podczas miesiączki, przed jego zakupem warto zrobić research i zdecydować się na dobrej jakości produkt. W internecie znajdziecie wiele pomocnych artykułów o tym, jak dobierać kubeczki menstruacyjne do indywidualnych potrzeb.

Kubeczek menstruacyjny to rozwiązanie dla każdej kobiety, niezależnie od wieku, wagi, ilości przebytych porodów, intensywności krwawienia czy aktywności fizycznej. Jednak kryteria te, są niezwykle ważne przy wyborze odpowiedniego kubeczka. Kwestią sporną między producentami kubeczków menstruacyjnych a ginekologami, jest stosowanie kubeczków przez kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, dlatego uważam, że to sprawa bardzo indywidualna, która powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Ja swoj pierwszy kubeczek menstruacyjny kupiłam w internecie, za namową jednej z moich przyjaciółek, Hiszpanki, która używa kubeczka od lat i nie wyobraża sobie, że mogłoby być inaczej.

 Postanowiłam spróbować i ja, i wiecie co? Ogromnie żałuję, że nie zdecydowałam się na zakup kubeczka menstruacyjnego wcześniej! Przyznam otwarcie, że kwarantanna była dla mnie doskonałym czasem na zapoznanie się z kubeczkiem menstruacyjnym. W domowym zaciszu, bez żadnego stresu mogłam opanować jego aplikację.

Takie kubeczki menstruacyjne posiadają wiele zalet, najważniejsze z nich to:

– higiena, ponieważ krew gromadzona w kubeczku nie rozkłada się i nie powoduje nieprzyjemnego zapachu

– komfort i dyskrecja, kubeczek jest niewyczuwalny podczas noszenia i wygodny podczas aktywności fizycznej. Sprawdziłam go także w basenie.

– bezpieczeństwo, kubeczek nie zawiera dioksyn, wybielaczy czy innych szkodliwych dla zdrowia chemikaliow, które możemy znaleźć w tamponach czy podpaskach

– oszczędność, kubeczek to jednorazowa inwestycja na lata

– ochrona środowiska, ponieważ kubeczek nie tworzy odpadów, jak w przypadku podpasek czy tamponów

Kubeczek zapewnia nam długotrwałą ochronę, nawet do dwunastu godzin, jednak jego opróżnianie zalecane jest co cztery do sześciu godzin.

Jeśli chodzi o wady, nie znalazłam ich wiele. Początkowe trudności z  aplikacją i wyjmowaniem kubeczka, to jedna z nich. Jednak w instrukcji dołączonej do mojego kubeczka znalazłam kilka sugestii dotyczących aplikacji. Dzięki nim wybrałam metodę najbardziej odpowiednią dla siebie i już po pierwszej miesiączce, nie mam z tym żadnych problemów.

To, co według mnie jest uciążliwe, to aplikacja i opróżnianie kubeczka w miejscach publicznych, gdzie zmuszone jesteśmy do korzystania z umywalki w części wspólnej.

Odpowiednio używany i przechowywany kubeczek będzie nam służył przez długie lata, dlatego należy pamiętać o jego myciu po każdym użyciu, sterylizacji (gotowaniu we wrzątku) przed pierwszą aplikacją i po zakończeniu każdej miesiączki oraz przechowywaniu go w czystym miejscu między krwawieniami.

Mój kubeczek to Evo Menstrual Cup, który kupiłam na amazonie za £19.99. W cenie dostałam dwa kubeczki menstruacyjne i małą torebeczkę w kobiecy wzór, w ktorej przechowuję kubeczki.

Dla mnie kubeczek menstruacyjny to prawdziwy ‘game changer’. Zapewnia mi maksymalną ochronę, wygodę i dyskrycję podczas miesiączki. Dzięki niemu, nie muszę rezygnować z aktywności fizycznej czy niektórych letnich stylizacji, których nie założyłabym stosując podpaski.

Do tego ogromnym plusem kubeczka jest jego aspekt ekologiczny. Świadomość zanieczyszczenia naszej planety znacznie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat. Myślę, że nikomu nie trzeba uświadamiać już, dlaczego ogromnie istotny jest recykling śmieci, bo od dawna robimy to już wszyscy. Stosując kubeczki menstruacyjne, ograniczamy produkcję ogromnej ilości odpadów. Takie śmieci nie są przetwarzalne, a ich rozkład trwa nawet kilkaset lat! Dlatego w trosce nie tylko o Wasze zdrowie, ale i nasze środowisko, serdecznie zachęcam Was do stosowania kubeczków menstruacyjnych!

Bezpieczeństwo kubeczka menstruacyjnego potwierdziło FDA, amerykanskie towarzystwo  The United States Food and Drug Administration.