Savage Beauty to wystawa poświęcona w całości twórczości Alexandra McQueena. Odkąd tylko w brytyjskiej prasie pojawiła się informacja, że wystawa zawita do Londynu wiedziałam, że muszę ją zobaczyć!

Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce 14 marca w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta i już od samego początku gromadzi ogromną liczbę odwiedzających. Chętnych do obejrzenia prac jednego z największych geniuszy mody jest bardzo wiele, a bilety sprzedają się w dość szybkim tempie. Mnie udało się je kupić z ponad miesięcznym wyprzedzeniem. Londyn jest drugim (po Nowym Jorku) miastem, w którym pojawiła się wystawa. Londyńska ekspozycja została jednak uzupełniona o 66 ekponatów, których nie pokazano w USA.

Savage Beauty zrobiła na mnie ogromne wrażenie, wystawa zachwyca perfekcjonizmem! Oryginalne projekty przedstawione zostały na drewnianych manekinach, odpowiednio dobrana muzyka i fragmenty pokazów projektanta na telebimach tworzą bardzo spójną całość. Eskponaty znajdują się w sześciu pokojach i ułożone zostały w sposób chronologiczny. Ogromnie podoba mi się to, że większość z prac tego bytyjskiego projektanta mamy „na wyciągnięcie ręki”. Możemy z bardzo bliska podziwiać nawet najmniejsze detale jego kontrowersyjnych sukni, butów czy fantazyjnych nakryć głowy i biżuterii. Geniusz McQueena obecny jest w każdym pomieszczeniu wystawy, a jego prace znane mi jedynie ze zdjęć nabrały nowego wyrazu. Patrząc na nie, nie widziałam ubrań czy dodatków, a jedynie dzieła sztuki, które zachwycają kunsztem wykonania. Odwiedzając kolejne pokoje wystawy, z łatwością można dostrzec inspiracje McQuenna epoką wiktoriańską, gotykiem, Szkocją czy naturą. Choć nie miałam nigdy okazji być na choć jednym z pokazów Alexandra McQueena (które były niemal przedstawieniami teatralnymi), Savage Beauty w znacznym stopniu przybliżyła mi sylwetkę i twórczość projektanta. To był bardzo udany dzień…

mm

Alexander McQueen z całą pewnością był jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej mody. Niezwykle utalentowany i kontrowersyjny, niejednokrotnie w czasie swojej kariery otrzymał tytuł Najlepszego Projektanta Roku. W roku 1996 był głównym projektantem domu mody Givenchy, a w roku 2001 zaczął pracować dla Gucciego. Choć odnosił wielkie sukcesy w życiu zawodowym, prywatnie zmagał się z depresją i uzależnieniem od narkotyków. W lutym 2010 roku popełnił samobójstwo w swoim londyńskim apartamencie.

0001_100px

0005_1000px

0011_1000px

0015_1000px

0018_1000px

0028_1000px

0031_1000px

exoticism_1000px

wood_panelling_1000pxzdjęcia pochodzą ze strony Muzeum Wiktorii i Alberta